Kā nomērīt interneta ātrumu?

ID: 521 Sagatavots: 05.01.2017

 

Interneta ātrumu jebkurā pasaules vietā var nomērīt, izmantojot interneta resursu www.speedtest.net. Ņemot vērā to, ka interneta ātrumu ir iespējams garantēt tikai vienas valsts robežās, ir jāmēra ātrums uz Latvijas serveriem.

 

Pieslēguma ātrumu ietekmē ne tikai pieslēguma parametri un tā kvalitāte, bet arī tas, pie kāda no interneta resursiem (lapām, portāliem vai pat citiem lietotājiem) Tu vērsies, un cik augsta ir šī resursa noslogotība. Lai ātruma mērījumi būtu precīzi, mērīšanas laikā nav ieteicams lietot failu apmaiņas programmas (Torrenti, DC++, u.c.), skatīties on-line video pārraides vai klausīties interneta radio.

 

Atceries!

Ja ātrums tiek mērīts, pieslēdzot iekārtu pie Wi-Fi, tad rezultāts var būt zemāks nekā mērot ātrumu, pieslēdzot iekārtas ar vadu pie modema. Lai nomērītu pieslēguma ātrumu precīzi, lūdzu, pievieno datoru ar vadu pie modema un tad mēri interneta pieslēguma ātrumu.

 

WiFi signāla stiprumu un darbības ātrumu ietekmē dažādi faktori, piemēram:

 • Attālums no modema līdz bezvadu iekārtai - jo lielāks ir attālums, jo mazāks būs interneta ātrums. Lai atrisinātu šo problēmu, var uzstādīt bezvadu pastiprinātāju.
 • Rūtera (maršrutētāja) atrašanās vieta - rūtera uzstādīšana aiz metāla durvīm vai skapī  ietekmē Wi-Fi signāla kvalitāti dzīvoklī.
 • Dzīvokļa platība, iekšējo sienu biezums un materiāls – lai nodrošinātu labu signālu dzīvokļos ar platību virs  50 kv. m., vēlams iegādāties jaudīgāku Wi-Fi rūteri.
 • Traucējumus Wi-Fi tīkla darbībai rada arī apkartēji (kaimiņu)  tīkli – ja arī Tavā mājās ir liels kaimiņu tīklu skaits, to var atrisināt, izvēloties rūtera iestatījumos vismazāk aizņemto kanālu. 

Populārākās mērvienības, kādās izsaka interneta pieslēguma ātrumu, ir:

 • kilobiti sekundē (Kb/s)
 • kilobaiti sekundē (KB/s), 1 kilobaits = 8 kilobiti
 • megabiti sekundē (Mb/s), 1 megabits = 1024 kilobiti

 

Pamācība, kā noteikt interneta ātrumu:

 

 1. Atver interneta pārlūkprogrammu un adreses laukā ieraksti http://www.speedtest.net/.
 2. Ar peles kursoru uzej uz trijstūra, kas redzams Latvijas kartes kontūras vidū. Parādīsies izvēle ar serveriem. Uzbraucot uz tiem ar peles kursoru, Tu varēsi noskaidrot katra servera nozīmi.
 3. Izvēlies kādu no piedāvātajiem serveriem un uzklikšķini uz tā. Parādīsies spidometrs un sāksies interneta ātruma testēšana.
 4. Kad tests tiks pabeigts, parādīsies rezultātu logs.
 • Ping nozīmē, cik ātri pieprasījums no Tava interneta savienojuma aiziet līdz serverim un atgriežas atpakaļ. Tas tiek mērīts ms (milisekundes - 1/1000 daļa no sekundes).
 • Download speed nozīmē, cik ātri Tu vari lejupielādēt datus. Tas tiek mērīts Mbps (megabiti sekundē).
 • Upload speed nozīmē, ar kādu ātrumu Tu vari augšupielādēt datus. Tas tiek mērīts Mbps (megabiti sekundē).

 

Zemāk ir redzamas 2 pogas:

 • Test Again – atkārtot testu šim pašam serverim.
 • New Server – atgriež lietotāju uz sākotnējo lapu, un lietotājs var izvēlēties citu serveri.

Sākumlapā zem Latvijas kartes kontūras ir pasaules kartes kontūra, kurā var izvēlēties lokāciju, pārbīdot trijstūri, piemēram, uz Ziemeļameriku. Ņemot vērā attālumu un tracert hope starpposmu, līdz pieprasījums aiziet līdz norādītajam serverim, gan pings, gan ātrums būs zemāks, kā arī ātrums ir atkarīgs no tā, cik noslogots ir testējamais serveris.